خانه / دسته‌بندی نشده / اخبار زیستبان: آیا می دانید ژورنال زیستبان بر روی کاغذ بازیافتی چاپ می شود؟؟

اخبار زیستبان: آیا می دانید ژورنال زیستبان بر روی کاغذ بازیافتی چاپ می شود؟؟

باتوجه به ماهیت زیست محیطی زورنال زیستبان، نسخه چاپی این مجله بر روی کاغذ بازیافتی چاپ می شود. این اقدام از سه جهت قابل نظاره می باشد:

اول: قطع درخت کمتر- مطابق تحقیقات بطور متوسط مصرف هر ۸۳۳۳ برگ کاغذ A4 منجر به قطع ۱ درخت می شود. در حقیقت برای چاپ هر شماره ژورنال ۱۵ درخت لازم است.
دوم: واردات کاغذ کمتر- در سالهای اخیر تبی خانمان سوز بازار مصرف کتاب و نشریات کشور را فرا گرفته است. تب مصرف کاغذ سفید خارجی! اگر یادمان باشد تا ۲۰ سال قبل کتابها و مجلات بر روی کاغذهای داخلی که تولیدکننده شان عمدتا کارخانه چوکای تالش بود و تیم فوتبال موفقی هم داشت، چاپ می شد؛
کاغذ مایل به زرد و بویی به درازای خاطرات دوران بچگیمان. اما هموطنان ما ندانسته و از روی عدم آگاهی دیگر آن کاغذها و کتابهای با کاغذ زرد را نمیخریدند.
چوکا جایش را به کاغذ اندونزی، آلمان، هند و اخیرا چین داده است و تولید کنندگان داخلی تقریبا به ورشکستگی کشیده شده اند. تنها به دلیل رنگ سفید کاغذ که پر است از مواد شیمیایی و ما هر روز به آنها دست می مالیم و معلوم نیست چه تبعاتی قرار است سر راهمان سبز شوند.
سوم: حرکت چرخ اقتصاد محیط زیست- صنعت بازیافت کوتاه مدتی است در کشورمان پا گرفته و باز هم دیرتر از اروپاییان. تک تک ما وظیفه داریم از این صنعت حمایت کنیم.
با خرید کاغذ بازیافتی می توان سرمایه گذاران را به این صنعت جذب کرد و هزینه چرخه بازیافت را کاهش داد و این یعنی ارزش افزوده بیشتر و پایین آمدن قیمت تمام شده محصولات بازیافتی برای مصرف کنندگان.
بنا به دلایل ذکر شده از همان ابتدای انتشار ژورنال باهم قرار گذاشتیم نسخه الکترونیک هر شماره را بارگذاری نماییم تا هم رسالت محیط زیستی خود را به انجام رسانده باشیم و تیراژ چاپ را کاهش دهیم و هم با یاری گرفتن از تکنولوژی، شماره های نشریه را با قیمت تمام شده کمتر در اختیار خوانندگان همراه، قرار دهیم.

عادل علاف صالحی
صاحب امتیاز و مدیر مسئول ژورنال زیستبان
www.zistbanab.ir

اخبار زیستبان آیا می دانید ژورنال زیستبان بر روی کاغذ بازیافتی چاپ می شود؟؟

دیدگاهتان را بنویسید


Call Now Buttonدبیرخانه مرکزی